w

Cytaty Osho

Znani ludzie i postacie z filmów, książek, czy bajek często wypowiadają słowa, które są powszechnie cytowane. Oznacza to, że trafiają one do dużej części osób. Cytaty są często umieszczane na kartkach, na profilach społecznościowych, czy przekazywane w różnych wiadomościach.

Z niektórymi cytatami możemy się zgadzać i z nimi utożsamiać. Mogą też być wysyłane lub przekazywane innym osobom, aby odnieść się do konkretnych wydarzeń.

Jeśli szukasz cytatów z Osho, mamy dla Ciebie kilka z nich. Jesteśmy pewni, że któryś z nich będzie odpowiedni.

Cytaty Osho

Ego zawsze próbuje być zakochane w większym. Ego zawsze próbuje związać się z większym od siebie. Ale dla miłości nikt nie jest duży ani mały. Miłość obejmuje wszystkich, którzy się zbliżają.

***

Mówicie jedno, a robicie coś innego, bo w was samych istnieje rozłam.

***

Jeśli kochasz kwiat, nie zrywaj go. Bo jeśli go zerwiesz, on umrze i przestanie być tym, co kochasz. Więc jeśli kochasz kwiat, pozwól mu być. W miłości nie chodzi o posiadanie. W miłości chodzi o docenienie.

***

Gdy dziecko zerwało kilka kwiatów, drzewo ogromnie się ucieszyło, całe jego jestestwo przepełniło się radością miłości. Miłość jest szczęśliwa, gdy może coś dać; ego jest szczęśliwe, gdy może coś wziąć.

***

Przeciwstawianie się naturze powoduje cierpienie. To cierpienie tworzy człowiek i on jest za nie odpowiedzialny.

***

Bądź tą osobą, którą jesteś. Nigdy nie próbuj być kimś innym, a staniesz się dojrzały. Dojrzałość to akceptacja ceny za bycia sobą, bez względu na wysokość tej ceny.

***

Gdy mąż zbliża się do żony, powinien mieć poczucie świętości, jakby szedł do świątyni. A gdy żona zbliża się do męża, powinna być przepełniona poczuciem świętości, czci, jak gdyby zbliżała się do boga. Kiedy kochankowie zbliżają się do siebie w czasie seksu, gdy uprawiają miłość, to naprawdę zbliżają się do świątyni. W ich zbliżeniu funkcjonuje świętość, działa twórcza siła istnienia.

***

Kochaj całkowicie, a nie pojawi się przywiązanie; kochaj tylko częściowo, a przywiązanie nastąpi. Żyj całkowicie, a nie będziesz bał się śmierci; żyj częściowo, a strach przed śmiercią zawsze będzie ci towarzyszył

***

Aby utrzymać kontakt z życiem, zawsze być na bieżąco, trzeba mieć niewinne serce; serce, w którym nie czai się poczucie winy. Nie istnieje inny sposób. Zapomnij to wszystko, co ci powiedziano, to wszystko, co kazano ci zrobić, i to, czego ci zabroniono. Nikt oprócz ciebie nie może o tym decydować.

***

Nie nauczam wegetarianizmu – on jest produktem ubocznym medytacji. Gdziekolwiek ludzie medytują, stają się wegetarianami – zawsze, od tysięcy lat.

***

Człowiek rodzi się po to, żeby przeżyć życie i to od niego zależy czy go nie przegapi.

***

Upadniesz wiele razy. Nie ma w tym nic złego. Wstań znowu i naucz się nie upadać. Bądź bardziej uważny. Będziesz popełniał błędy, ale nie popełniaj tego samego błędu jeszcze raz. Tak stajesz się mądry.

***

Jeśli myślisz, że posąg to Budda, jeśli przynosisz mu kwiaty, składasz pokłon i zapominasz o tym wszystkim – jesteś bałwochwalcą. Jeśli jednak siadasz tam, odczuwasz energię i tworzysz tę samą formę energii w sobie, we własnym istnieniu, nie jest to bałwochwalstwo, ale czysta nauka. Wtedy ten posąg jest jedynie mapą, która przypomina ci, jaki powinieneś być.

***

Kiedy czegoś pragniesz, odczuwasz brak. Niech pragnienia ucichną, niech staną się milczącym jeziorem nie-pragnień, a nagle ku twojemu zdziwieniu poczujesz, że masz wszystko.

***

Prawda nie jest ani moja, ani twoja.

***

Stale myślisz, że jesteś oddzielony, i to przekonanie do ciebie przylgnęło – oto ego. Myślenie, że ty i egzystencja stanowicie jedno – oto ufność.

***

Weź życie w swoje ręce – w końcu jest ono twoje. Nie jesteś tu, aby spełniać oczekiwania innych. Nie żyj życiem swojej matki, nie żyj życiem swojego ojca, żyj po swojemu.

***

Więzienia to rodzaj uniwersytetów, w których na koszt państwa, uczy się, jak być przestępcą. Znajdziesz tam profesorów od zbrodni, dziekanów działalności przestępczej, wicekanclerzy, kanclerzy – różnych ludzi, którzy popełnili każde możliwe przestępstwo. Nowy więzień od razu zaczyna się uczyć.

***

Nikt nie jest lepszy, nikt nie jest gorszy, ale nikt nie jest równy. Ludzie są po prostu wyjątkowi, nieporównywalni. Jesteś sobą, tak jak ja jestem sobą. Muszę wykorzystać mój potencjał; musisz wykorzystać swój potencjał. Muszę odkryć własną istotę; musisz odkryć własną istotę.

***

Wszystkie religie opierają się na wierze, że istnieje życie po śmierci i należy poświęcić obecne dla przyszłego. Twierdzę, że trzeba poświęcić przyszłe dla obecnego, bo to jest wszystko, co masz: tu-i-teraz.