w

Cytaty o górach

Znani ludzie i postacie z filmów, książek, czy bajek często wypowiadają słowa, które są powszechnie cytowane. Oznacza to, że trafiają one do dużej części osób. Cytaty są często umieszczane na kartkach, na profilach społecznościowych, czy przekazywane w różnych wiadomościach.

Z niektórymi cytatami możemy się zgadzać i z nimi utożsamiać. Mogą też być wysyłane lub przekazywane innym osobom, aby odnieść się do konkretnych wydarzeń.

Jeśli szukasz cytatów o górach, mamy dla Ciebie kilka z nich. Jesteśmy pewni, że któryś z nich będzie odpowiedni.

Cytaty o górach

Góry, choć są niezmienne, to ich smak dla każdego z nas jest inny.

Ryszard Pawłowski

***

Góry na górach – patrzone na widzianych – stoją.

Julian Przyboś

***

Kocham Tatry. Kocham ich pustkę i milczenie, ich martwość o spokój posępny. W ich mgłach błąka się myśl moja i szuka dawnych swoich wierzeń i miłości, uczuć i siły. Po ich dolinach i przełęczach chodzi myśl moja i smuci się, że nie może być ogniem w ogniu, wichrem w wichrze, światłem w świetle; że nie można być z wami, być waszym, o duchy żywiołów! Nad potokami usiada myśl moja i smuci się…

Kazimierz Przerwa-Tetmajer

***

Wysoko w górach często stawia się pytania i bardzo rzadko potrafi się na nie odpowiedzieć

Jerzy Kukuczka

***

Góry rozpaliły w sercach naszych przepotężny ogień namiętności, największego skarbu, danego człowiekowi. Bo tylko wielka namiętność potrafi oderwać życie człowieka od szarzyzny bytowania i podnieść je ku wyżynom, skąd widać już jasne zorze nieśmiertelności.

Roman Kordys

***

Stękają góry, a urodzi się śmieszna, mała mysz.

Horacy

***

Wychodząc w góry, uruchamiamy nie tylko rozwagę, ale i odwagę. Przewaga „rozwagi” prowadzi do przesadnej lękliwości, do swoistego kunktatorstwa w ocenie własnych możliwości. Przewaga „odwagi”prowadzi do brawury, do niepotrzebnego przekraczania granicy ryzyka. Całą sztuką jest połączenie tych dwóch elementów.

Michał Jagiełło

***

Świat wartości w górach jest prosty i przejrzysty dla każdego. Ale jest to absolut piękna i estetycznych doznań. Nie chcesz, nie jedziesz. Nie jedziesz, nie widzisz. Nie widzisz, nie przeżywasz. Wybór należy do ciebie.

Piotr Pustelnik

***

Góry są środkiem, celem jest człowiek. Nie chodzi o to, aby wejść na szczyt, robi się to, aby stać się kimś lepszym.

Bonatti Walter

***

Pobudek do wspinania się po górach jest wiele, bardzo wiele, gdyż miłość do gór stanowi sferę doznań subiektywnych, a często też – irracjonalnych. Dlatego odpowiedzi „Dlaczego?” najlepiej szukać w samym sobie. Każdego pcha ku górze jego własna siła i każdy znajduje we wspinaczce swoją własną radość.

Józef Nyka

***

Piękno gór, które jak sprawne pociągnięcie pędzla po palecie nerwów zacheca do twórczości. Sztuka jest ideą, za którą ani życia, ani losu nie szkoda. Trzeba tylko zdecydować się na tej jeden krok na granicy ryzyka, na granicy własnych możliwości… Na ten stopień wolności osiągalny dla każdego, na który jednak nie każdy się decyduje.

Denis Urubko

***

W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.

Krzysztof Wielicki

***

Wejście w góry jest przeżyciem mistycznym. Ułatwia akceptację negatywnych stron życia: starzenia się, słabnięcia, choroby… Wejście na szczyt jest oczyszczeniem z neurotycznych skutków codziennego życia – z bycia pochłoniętym małymi sprawami.

Wojciech Kurtyka

***

Góry dają człowiekowi nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności.

Jan Paweł II